Krb, zateplení domu včetně fasádního nátěru a podbití střechy, obklady a elektro
Práce na dokončení domu se začala pomalu projevovat. Jako další část jsme naplánovali zateplení domu včetně zhotovení nátěru fasády. Tuto činnost jsme naplánovali na letní měsíce, konkrétně na srpen, abychom se vyhnuli nepříznivému podzimnímu počasí. Po důkladném prostudování všech informací o možných zateplovacích systémech jsme se rozhodli pro menší změnu oproti projektu spočívající v použití šedého EPS místo původního bílého EPS. Důvodem této změny bylo zjištění lepších tepelných vlastností šedého EPS a to za relativně nízký cenový rozdíl proti klasickému bílému EPS (na celém domě cca 10tis.Kč). Nyní, po čase bydlení v našem vysněném domečku, jsme rádi, že jsme se tak rozhodli. Dům si stále drží své teplo, což se velmi kladně projevuje nejen v zimě na spotřebě energie na vytápění, ale i v horkých letních dnech, kdy dům naopak příliš velké teplo nepohlcuje.
Povedlo se nám také již definitivně vybrat a objednat obklady, dlažby včetně sanitární keramiky, baterií a mohli jsme tak dohodnout termín realizace obkladů a dlažeb s obkladačem.
Týden před započetím prací na zateplení domu nám přivezli veškerý potřebný materiál (EPS, lepidlo, perlinku, fasádní nátěr atd..). Složení EPS bylo sice jednoduché, horší však bylo uskladnit ho v domě tak aby byl přístupný materiál i celý dům… A aby toho nebylo málo a „nenudili“ jsme se, přivezli nám i obklady, dlažby včetně sanitární keramiky. Vše se nám nakonec povedlo rozumně seskládat a uskladnit.
Pár dní poté nám přivezli lešení a my mohli započít práce na zateplení domu. Současně se zateplením se instalovala krbová kamna včetně vzduchovodů pro odvod tepla do místností ve 2.NP a my se pustili do natírání palubek pro podbití střechy. Práce šla všem pěkně od ruky, ale aby to přeci jen nebylo tak snadné a jednoduché, zjistili jsme, že nemáme vybrané venkovní parapety (zapomněli jsme na ně, ale pro dokončení fasády byly opravdu hodně důležité). Museli jsme tak hodně rychle hledat jaké parapety dát a od koho a nebylo to vůbec jednoduché. Nejvíce jsme bojovali s dlouhou dodací lhůtou – většinou bylo dodání až v září, což pro nás bylo nevyhovující, jelikož jsme měli zateplení domu dohodnuté na srpen (řemeslník měl již na září dohodnuté jiné zakázky a i lešení bylo pronajaté pouze na srpen). Nakonec ale vše dobře dopadlo a podařilo se nám najít klempíře z okolí, který nám dodal parapety v potřebném termínu. Mezitím zedník dokončil příčky v koupelně a na wc (jednalo se příčky zakrývající rozvody vody a topení).
1.etapa dokončení domu, tedy zateplení domu (montáž EPS a jedna vrstva lepidla s perlinkou) byla hotova a i my měli natřené všechny palubky pro podbití střechy. Do podbití střechy jsme se pustili společnými silami s naším truhlářem a za dva dny jsme byli hotovi. Bohužel jsme při práci zjistili, že nám palubky nevychází a musí se objednat a natřít ještě další 3 balení (naštěstí to nebránilo realizaci zateplení – palubky jsme dávali směrem od fasády ven). Mezitím nám i klempíř dodal a usadil venkovní parapety.
Poté nastoupil obkladač a pustil se do obkladů koupelny a WC (pokládku dlažby jsme kvůli dostatečnému vysychání podlah i na základě doporučení našeho technického dozoru posunuli až po topné zkoušce). Když byly obklady a také i štuky hotové, bylo možné dokončit elektroinstalaci (osazení vnitřních zásuvek, kompletace el. rozvaděče). Mezitím nám společnost realizující podlahové topení přivezla a instalovala kotel a bojler. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme uviděli usazený bojler (v projektu byl bojler stacionární, avšak my jsme si dostatečně neuvědomili, jak bude vypadat a kolik prostoru kolem nám zbude) – okolo bojleru nebylo žádné místo. Naštěstí nám společnost na podlahové topení vyšla vstříc a my jej vyměnili za závěsný, a problém s místem byl vyřešen. Po revizi elektroinstalace jsme provedli topnou zkoušku a mohli tak temperovat podlahu pro její lepší vysušení abychom mohli položit dlažbu.
Započala realizace 2.etapy zateplení (druhá vrstva lepidla a fasádní nátěr). Fasádní barvu jsme si vybrali žlutou o zrnitosti 1,5mm. Při nátěru jižní a východní strany domu nám počasí přálo (chvílemi až moc – řemeslníci utíkali před sluncem..). Po nátěru západní strany domu však začalo pršet tak jsme museli celou stranu zakrýt plachtou, aby nám déšť nátěr nesmyl. Nebýt trvajícího deště, bylo by možné dokončit nátěr i severní strany domu a fasáda by tak byla během jednoho dne hotová. Ale aspoň si mohli řemeslníci oddechnout a nabrat síly na poslední (dle nás nejhorší) stranu. Jakmile počasí dovolilo, řemeslníci se pustili do poslední strany doma a za půl dne bylo hotovo. Jenže… Řemeslníci odjeli a obloha se začala zlověstně mračit. Zvažovali jsme zakrytí natřené strany plachtou, ale jelikož již byly z lešení sundány podlážky, nešlo to a nezbývalo než doufat, že nás bouřka mine. Ale měli jsme opravdu velké štěstí – bouřka k nám nedošla a fasáda mohla zaschnout. A to už byl zprovozněn i krb a tak jsme mohli zatopit a sušit vnitřky.
Pomalu končíme.
Nejdůležitější práce byly za námi a naše nové bydlení již začínalo nabírat svou podobu. Již stačilo vymalovat, položit finální vrstvu podlah do obytných místností, osadit půdní schody, osadit sanitární keramiku, dodělat terénní úpravy atd.. Před finální malbou bylo nutné nejdříve zdi zpenetrovat a poté přetřít (na doporučení našeho šikovného řemeslníka) první vrstvou nátěru tzv. „šlicem“ (barva ředěná v poměru 1:1 vodou a malinko penetrace). V mezičase kdy vysychal nátěr, zatmelil jsem spoje SDK a zdi a poté provedl druhou vrstvu nátěru.
Vybrat finální vrstvu podlah do obytných místností pro nás byl trochu oříšek. Nemohli jsme se rozhodnout jaký typ podlah dát (plovoucí, vynylovou..), ale nakonec jsme vybrali plovoucí podlahu. Pokládka podlahy nám šla výborně – za 2víkendy bylo hotovo. S pomocí našeho dědy jsme osadili sanitární keramiku včetně baterií a mohli se tak těšit na finále – dodávky od truhláře (kuchyňská linka, interiérové dveře, zábradlí).
S truhlářem jsme již při realizaci podbití střechy konzultovali své návrhy dveří, zábradlí i materiál a vybavení kuchyňské linky. Po dohodnutí všech nezbytných detailů jsme stanovili termín realizace těchto prvků na konec září (abychom se mohli nejpozději do půli října přestěhovat do svého). Bohužel však zůstalo jen u dohody – kuchyň nebyla kompletní (dodány pouze korpusy skříní a šuplíky bez dvířek), interiérové dveře a zábradlí nedodáno. Jelikož jsme se potřebovali přestěhovat co nejdříve, musel nám truhlář udělat alespoň provizorní zábradlí (z bezpečnostních důvodů kvůli naší malé dceři). Kuchyň byla kompletně dokončena za cca 2,5 měsíce. Mezitím truhlář dodal alespoň nějaké dveře (místo 8ks pouze 4ks), ale všechny jsme je museli vrátit (na provedení dveří bylo znát, že práce byla odvedena ve spěchu, na poslední chvíli a také díky nedostatečnému zajištění dveří proti možnému uštípnutí/odření při převozu byl konečný výsledek opravdu děsivý – dveře byly vhodné tak akorát do nějakého skladu či sklepa a ne jako ozdoba interiéru). Byli jsme tak nuceni tuto část zakázky u truhláře zrušit a hledat nového dodavatele dveří a tudíž opět čekat a čekat. K zábradlí nám poté bylo sděleno, že nestíhá a můžeme jeho výrobu zadat někomu jinému. I zde nám pak pomohl náš šikovný řemeslník – p.Doskočil – zábradlí udělal dle našich představ a zadání za necelé 3 týdny.
V mezidobí jsme se pustili do základních terénních úprav. Vytyčili jsme si terasu, chodníky a parkovací stání. Pomocí bagru se srovnal povrch pro parkovací stání a rozhrnul se na něm hrubý štěrk. Poté jsme si nechali dovézt štěrk frakce 11/22 a sami pomocí kolečka jsme udělali podklad pod terasou, severní a jižní stranou. Zároveň s těmito pracemi jsme nechali osadit čerpadlo pro tlakovou kanalizaci a náš domeček se začínal stávat obyvatelný. Krátce poté jsme kolem domku udělali obrubníky, a hned vše vypadlo lépe. Už se těšíme na bydlení.
Pokračování příště
Dobrý den,můžu se zeptat na kolik vás vyšel komplet domeček?Se vším všudy? Děkuji Nashledanou Podzimková
Dobrý den,
jak jsem psal v soukromé zprávě, tak dokončení domku k nastěhování nás vyšlo na cca 850 tisíc. To je cena i za vybavení, které popisuji na našich stránkách (kuchyň, koupelna, podlaha, vnitřní dveře, zábradlí). Další části, jako např. skříně, police, chodníky, zděný plot apod. jsme dokončili v následujících 5 letech, dle našich priorit.
Hezký den
Josef Flek