Náš montovaný dům Kronos – řešení projektu, vyřízení stavební ohlášky a příprava na stavbu
Po zakoupení pozemku jsme se jako první pustili do úpravy projektu a náš montovaný dům se začal pomalu rýsovat. Pan Hošek ze společnosti Dům jedním tahem nám poskytl výkresy (půdorysy) typového domu a my začali hotový typový projekt přizpůsobovat našim představám. Je dobré mít hned ze začátku představu, co kde v domku člověk chce mít (krb, příčky, nábytek, kuchyň apod.), aby byly odpovídajícím způsobem připraveny veškeré prostupy, zásuvky, vypínače, popřípadě zrušily/změnily příčky a dveře. Naštěstí moc změn u nás nebylo – jen jedna zrušená příčka a dveře, drobné změny v elektru, změna tloušťky zateplení (místo projektovaných 16cm jsme zvolili 20cm). Dále byl změněn typ vytápění na teplovodní s elektrokotlem. Trochu jsme si pohrávali s myšlenou použít jako zdroj tepla tepelné čerpadlo, ale návštěva veletrhu FOR ARCH nás přesvědčila o opaku (nelíbila se nám životnost kompresoru čerpadla a fakt, že nikdo nebyl schopen zaručit, že za 10-15 let budou díly na daný kompresor ještě dostupné). Jako poslední změna bylo posunutí krbu z kuchyňského koutu do obývacího pokoje a náš projekt montovaného domu byl skoro hotov. Veškeré naše požadavky jsme s p.Hoškem probrali a změnu projetu včetně ceny úprav odsouhlasili a mohli jsme tak podepsat smlouvu.
Zároveň s vyřizováním projektu jsme kontaktovali i stavební úřad pod který spadáme, abychom věděli, co vše bude třeba pro stavební ohlášku. K naší úlevě nebylo třeba moc vyjádření atd. (kolega v práci potřeboval pro ohlášku něco přes 30 různých vyjádření/posouzení).
V čase čekání na dodání projektu stavby jsme hledali firmu/osobu, která nám pomůže s vyřízením dalších formalit nutných pro stavební ohlášku – osazení domu na pozemek, napojení na sítě, požárně bezpečnostní zpráva, energetický štítek atd. I zde nám pomohla společnost Dům jedním tahem, která nám doporučila projektanta, pana Lubomíra Bašuse. S p.Bašusem jsme se tedy dohodli na vyřízení veškerých formalit ke stavební ohlášce a poté i na technickém dozoru naší stavby.
Vyřízení stavební ohlášky bylo celkem jednoduché, veškerá potřebná vyjádření jsme si zajistili sami, projektant nám zpracoval koordinační situaci stavby včetně osazení domu na pozemek, další nutné úpravy v projektu (námi požadované pergoly pro terasu a stání automobilu), zajistil PENB a požární zprávu. S PENB jsme trochu bojovali, a to z důvodu, že byla změněna vyhláška, kterou se energetická náročnost počítá. Ve spolupráci s DJT se vše povedlo dořešit a my se mohli těšit na začátek stavby našeho montovaného domu.
Stavba byla povolena za necelé 2 měsíce od podání stavební ohlášky. Vzhledem k tomu, že se blížily vánoce a všechny předpovědi počasí slibovaly „tuhou“ zimu jsme se smířili s tím, že náš montovaný dům začneme stavět až na jaře příštího roku. Nakonec se však předpovědi počasí nepotvrdily a my jsme si mohli jen říkat „škoda, že jsme to nevěděli, mohli jsme mít již základovou desku hotovou“.